Lördag 24 september (obs, datum) arrangerar Sagittarii Holmiae höstskytte ”at the marks” i Gripsholms kungliga hjorthage i Mariefred.
Anländ gärna redan fredag 23 september för att delta i ”archery supper” på Gripsholms värdshus klockan 20:00 för att sedan övernatta på Gripsholmsvikens bed&breakfast, som ligger i direkt anslutning till skytteområdet (skyttarna ansvarar för egen rumsbokning).
Fredagskvällen avslutas med samkväm och lördagen inleds med gemensam ”archer’s breakfast” på värdshuset klockan 9:00.
Vi samlas vid grindarna till Gripsholms hjorthage kl 11:00 på lördagen för att lägga banan tillsammans på det stora fältet i hagen. Skyttet startar därefter framåt middagstid.
Lördagen avslutas med gemensam kaffestund i Mariefred.
- För att delta i ”archer’s supper” på fredagen, maila info@longbows.se senast tisdag 20 september, så vi kan boka bord.
- Om du önskar låna utrustning till skyttet maila materialansvarige Claes på claes.lillieskold@gmail.com senast tisdag 20 september.
- För att hitta lokaltrafikförbindelser till Mariefred se https://sl.se.
Schemat i punktform:
- Fredag 23 september kl 20:00 ”Archery supper” på Gripsholms värdshus.
- Lördag 24 september kl 9:00 ”Archer’s breakfast” på Gripsholms värdshus.
- Lördag 24 september kl 11:00 samling vid grindarna till Gripsholms hjorthage.
- Lördag 24 september middagstid (cirka) skytte ”at the marks”.
- Lördag 24 september eftermiddagen, kaffe i Mariefred.
Skyttet är gratis för medlemmar i Sagittarii Holmiae.
Come hell or high water, the Fraternity always shoots! Hjärtligt välkommen!
