Fänikan avnjöt en blixtrande svärduppvisning och spännande föredrag, då fäktaren Jack Berggren Elers med vänner visade upp medeltida långsvärd på Luciakvällen.
Det var ganska trångt vid bordet i Högdalshallen, när uppemot 20 medlemmar trängdes med julmust och lussebullar, för att höra Jack berätta om svärd och svärdsstrid.
Efteråt blev det praktiska demonstrationer av strid, både med långsvärd och dolkar. Fänikan imponerades av hur avancerade och sofistikerade stridsmetoderna med svärd var under medeltiden.
Efter uppvisningen var det dags för Luciaskytte och till vår stora glädje hade vi besök av flera nytillkomna bågskyttar.
Stort tack till Jack och hans fantastiska svärdsvänner! Och till alla som gjorde denna Lucia kväll 2015 så underbart rolig och trevlig!